آندوسکوپی بینی و سینوس

آندوسکوپی بینی و سینوس

آندوسکوپی بینی و سینوس برای بسیاری از درمان ها کاربرد عمده دارد.

بسیاری از بیماری های مخاطی ممکن است در سی تی اسکن و ام آر آی به خوبی مشهود نباشند اما با آندوسکوپی قابل تشخیص هستند.در آندوسکوپی به پرتوهای مضر ، همانند روش های تصویر برداری رادیولوژی نیازی نیست در نتیجه بیمار بدون هیچ گونه نگرانی می تواند به دفعات این عمل را انجام دهد.

آندوسکوپی بینی

آندوسکوپی بینی برای تشخیص سینوزیت،تورم مخاط ، حساسیت،تورم های بینی،جسم خارجی،علل خونریزی بینی،وجود پولیپ،نشت مایع مغزی،بررسی علل گرفتگی گوش،بررسی علل سردرد و بررسی علل بوی دهان کاربرد فراوان دارد .

آندوسکوپی سینوس

برای تشخیص به کمک آندوسکوپی بی حسی موضعی انجام می دهند و نیازی به بیهوشی موضعی نیست و به صورت سرپایی در مطب انجام می شود که معمولا ۱۰-۱۵ دقیقه زمان می برد.

در صورتی که آندوسکوپی سینوس را ، بیشتر در اتاق عمل و با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می دهند.

انسداد دهانه ی سینوس ها و اختلال در تخلیه ترشحات می توانند از علل عود سینوس ها باشند .

جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس

در جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس ، فقط نواحی از بینی و سینوس که دچار عارضه شده است تحت جراحی قرار می گیرد و باعث می شود دهانه ی سینوس گشادتر شود ،بدین ترتیب از صدمه به نسج سالم بینی كه موجب اختلال در حركت مخاط میگردد، جلوگیری می شود . که این تفاوت بین ،روش جراحی با روش های دیگر جراحی های سینوس است.

استفاده از آندوسکوپی بینی و سینوس در مواردی غیر از سینوزیت:

۱-درمان تومور های خوش خیم وبدخیم سینوس:

آندوسکوپ این امکان را به پزشک می دهد که بدون صدمه زدن به ساختمان های مجاور مثل چشم و مغز تمام حاشیه ی تومور به طور کامل دیده شود.

۲-جراحی تومورهای قاعده جمجمه:

در روش جراحی آندوسکوپ ،می توانیم بعضی از این تومور ها را از راه  بینی با وسایل ظریف خارج کنیم.

۳-ترمیم نشت مایع مغزی نخاعی :

بطور طبیعی ، بین مغز و فضای بینی ارتباط وجود ندارد.گاهی موارد بعلت ضربه ، تومور و یا بصورت خود بخود بین مغز و فضای بینی ارتباطی باز می شود ،که با کمک آندوسکوپی بینی و سینوس این مشکل رفع می شود.

با تشکر مدیریت سایت دکتر علیرضا سنمار جراح بینی و  متخصص گوش و حلق و  بینی .

بدون نظر

درج دیدگاه شما